בעלי החיים בצ’רנוביל מגלים עמידות לקרינה ואף מתרבים

קרינה בצ'רנוביל

אוכלוסיית יונקים גדולה מתקיימת בצ’רנוביל, כשלושה עשורים לאחר האסון הגרעיני באזור. בעוד שבני אדם מתרחקים מהמקום, נראה שיש חיות שמשגשגות בשטח שגודלו כרבע משטח מדינת ישראל.

בעבר התגוררו בצ’רנוביל כ-116 אלף בני אדם. כיום מדובר במעין שמורת טבע. אוכלוסייה גדולה של חזירים, זאבים ואיילים משגשגת במקום. ריכוז הזאבים גדול פי שבעה ביחס לשמורות טבע סמוכות שלא נפגעו. מינים מסוימים נפגעו, אולם כאמור, מינים אחרים מצליחים להתרבות ולהתקיים ללא בעיה. החוקרים מניחים שבעלי החיים מצליחים להתרבות בקלות משום שבני האדם פשוט אינם שם כדי להפריע להם.

מתוך המאמר ב”הארץ”: “המדענים בחנו הנחה נוספת המסבירה את מצב חיות הבר והיא שהן אכן נפגעו בעשר השנים הראשונות שאחרי התאונה, אבל התאוששו לאחר מכן. על סמך ספירת בעלי החיים שנערכה בעשור זה בעיקר מהאוויר בגלל רמות הקרינה הגבוהות, לא נראתה ירידה משמעותית במספרם של היונקים באזור. במספר החזירים חלה ירידה, אבל ההסבר לכך מחזק את טיעוני המדענים שחיות הבר גילו עמידות לקרינה: נראה שמספר החזירים ירד כי הזאבים שחזרו לאזור עם נטישת האדם טרפו רבים מהם”.

Photo by: By Roman Harak (Chernobyl and Pripyat) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons