האיחוד האירופי אסר חיתוך סנפירי כרישים

Grey Nurse Shark

האיחוד האירופי אסר באופן גורף הסרת סנפירי כרישים ביום שבת האחרון. עד כה הותר חיתוך סנפירי הכרישים במצבים מסוימים – במיוחד בספרד ופורטוגל, שם הותר לדייגים להסיר את סנפירי הכרישים בעודם על הספינה. לאחר מאבק של עשור, הוחלט לאסור באופן גורף את המנהג הברוטלי הזה באיחוד האירופי. ציד הכרישים אמנם יימשך, אולם תיאסר הסרת הסנפירים שלהם. האיחוד האירופי צד כרישים באוקיינוס האטלנטי, האוקיינוס ההודי, בים התיכון ועוד. האיחוד הוא יצואן הכרישים הגדול ביותר להונג קונג וסין.

חיתוך סנפירי כרישים נעשה בצורה מחרידה למדי – הסנפיר נחתך מגוף הכריש בעודו בחיים, וברוב המקרים הכריש נזרק בחזרה לים, כשהוא גוסס, ומדמם למוות או טובע. בשר כרישים לא נחשב למעדן כמו סנפירי כרישים, וכך, על מנת שלא יתפוס מקום יקר על הספינות, משליכים הציידים את הכרישים הגוססים בחזרה לים.

כ-100 מיליון כרישים ניצודים מדי שנה, בעיקר כדי לספק את הדרישה למרק סנפירי כריש – מאכל סיני מסורתי המוגש בעיקר באירועים מיוחדים. סנפירי הכריש עצמם חסרי טעם, ומספקים מרקם בלבד, בעוד שהטעם מגיע ממרכיבים אחרים במרק. בקצב הציד הנוכחי, עלולים הכרישים להיכחד בתוך מספר עשורים. כיום, 28% ממיני הכרישים נמצאים בסכנת הכחדה.

—-

צילום: By Jlencion at en.wikipedia [CC-BY-SA-2.5], from Wikimedia Commons

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *