בית הדין הבינלאומי: ציד הלווייתנים על ידי היפנים אינו “מדעי”

לווייתן מינקי

בית הדין הבינלאומי לצדק, המוסד המשפטי העיקרי של האו”ם, קבע היום כי על יפן לעצור את ציד הלווייתנים באוקיינוס הדרומי. על פי החלטת בית הדין, ציד הלווייתנים אינו למטרות מדעיות, כפי שיפן טוענת בעקשנות זה שנים.

אוסטרליה היתה זו שתבעה את יפן על ציד לווייתנים בלתי חוקי, בתקווה להפסיק את הטבח באוקיינוס הדרומי. פאנל של 16 שופטים, ברוב של 12 מול 4, הסביר כי יפן לא הצליחה להצדיק “מדעית” את הטבח של לווייתני המינקי, מין שממנו טוענת יפן שהיא צדה 850 פרטים בכל שנה. הנתונים מראים כי יפן לא צדה כמויות כאלה של לווייתני מינקי, ולכן קבע בית המשפט כי ברור שהציד אינו למטרות מדעיות. עוד ציינו השופטים, כי יפן לא שקלה אפשרות של מחקר מדעי ללא הריגת בעלי החיים.

בית המשפט הורה ליפן להפסיק להעניק רשיונות ציד לווייתנים, עד שהתוכנית המדעית שלה תיבדק כיאות. יפן הודיעה בתגובה כי היא “מאוכזבת ומצרה על ההחלטה של בית הדין”, אולם תציית להוראות בית הדין.

באוסטרליה, כמובן, התגובות חיוביות. פיטר גארט, השר לשעבר לאיכות הסביבה באוסטרליה, אמר: “אני מאושר. הרבה אנשים רצו להפסיק את ציד הלווייתנים שמתחזה למחקר מדעי”.

ההחלטה, למרות היותה ניצחון משמעותי לשוחרי איכות הסביבה, לא מפסיקה לחלוטין את ציד הלווייתנים באזור או בעולם. ליפן יש תוכניות “מדעיות” נוספות, שבעזרתן היא צדה לווייתנים במקומות אחרים בעולם.

צילום: By NOAA (http://www.noaanews.noaa.gov/stories2006/s2743.htm) [Public domain], via Wikimedia Commons

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *