השר פרץ מציע להפסיק את דיג המכמורות בים התיכון

מכמורת דיג - צילום: אמיר גור

יוזמה ברוכה להפליא של השר לאיכות הסביבה, עמיר פרץ, שמציע להפסיק את דיג המכמורות בים התיכון. דיג המכמורות גורם נזקים עצומים לדגה ולסביבה הימית, ואם יימשך, יביא להכחדה של אוכלוסיות דגים שלמות.

על פי דו”ח מבקר המדינה מ-2010, שלל הדיג בישראל ירד בעשור האחרון ביותר מ–80% והדגים המסחריים קרובים לסכנת הכחדה. דייגי המכמורת מכחידים לא רק את הדגים שהם אמורים לדוג בפועל, אלא מינים רבים של יצורים שנלכדים ברשתות הצפופות. בעלי החיים הנוספים שנלכדים ברשתות לא משמשים למאכל, ומושמדים שלא לצורך. בנוסף, המכמורתנים מוציאים מהמים גם דגים קטנים מאוד, שאינם ראויים למאכל, אולם השמדתם גורמת לכך שהדור הבא של הדגים לא יכול לגדול  ולהתרבות, וכך גורמת נזק גדול אף יותר לדגה בים התיכון. שיטת הדיג, הכוללת גרירת רשתות ולעתים גם גלגלים המסתובבים על קרקעית הים, גורמת נזק רב לשוניות ולבתי המחיה של בעלי החיים בסביבה התת-ימית.

על פי נתוני TASC, שגיבשה המלצות לרפורמה בענף עבור החברה להגנת הטבע, יש 22 כלי שיט פעילים בדיג מכמורת, מתוך 27 שקיבלו רישיון.

הבעיה הגדולה ביותר היא שהפיקוח והסמכויות בנושא נמצאים בידי משרד החקלאות – עוד ניגוד אינטרסים ברור (כמו במקרה של פיקוח על זכויות בעלי חיים בחקלאות). השר פרץ מנסה להעביר את הסמכויות למשרד לאיכות הסביבה, ולצמצם משמעותית את דיג המכמורות.

“נושא המכמורות הגיע לנקודת שפל שחייבים לטפל בה”, אמר פרץ. “אנחנו לא יכולים להמשיך להשלים עם העובדה שיש פעולת דיג שרב ההרס שהיא גורמת על התועלת שבה. זו פעולה מעמיקה שגורפת את כל קרקעית הים והורסת בתי גידול רבים והרבה זנים נדירים, ואילו הדגה שיוצאת בשיטה זו היא החלק הכי קטן יחסית ממה שהיא גוררת עמה”.

אין ספק שמדובר ביוזמה חכמה, שיכולה להציל את הדגה והסביבה התת ימית בים התיכון, לשפר את מצבם של הדייגים ולאפשר לצוללים ליהנות ממפגשים תכופים יותר עם בעלי חיים מכל הגדלים מתחת למים. אנו תקווה שהשר פרץ יצליח במאבק הספציפי הזה, ויביא מעט תקווה לים התיכון, שהולך ונהרס.

לקריאת הכתבה המלאה ב-TheMarker

צילום: אמיר גור