קנס למשליכים פסולת למיחזור לפח הלא נכון בתל אביב

מיחזור אשפה תל אביב

בצעד נוסף שמעיד בעיקר על ברוטליות וטיפשות, ולא על רצון לשמור על הסביבה, אישרה הכנסת חוק חדש, המאפשר לעיריית תל אביב להטיל קנס על מי שמשליך פסולת המיועדת למיחזור לפח רגיל.

הקנס, בגובה 105 שקלים, נקבע במסגרת תיקונים לחוק עזר של עיריית תל אביב־יפו לשמירת הסדר והניקיון, שנזקק גם לאישור ועדת הכנסת. הוא קובע שאדם לא ישליך פסולת המיועדת למיחזור אלא למכל או מתקן מחזור. זאת, בהתאם לסוג הפסולת שנקבע לאותו מכל או מתקן על גבי הודעה שהוצבה עליהם.

מיחזור אשפה הוא עניין חשוב ורציני, שיש לקדמו בכל האמצעים ההגיוניים. קנסות שיוטלו על אזרחים פשוטים הם בוודאי לא הפתרון. חינוך, הסברה ועידוד המיחזור יעזרו הרבה יותר, ובכל מקרה – מדובר בתהליכים הדרגתיים, שלוקחים זמן. קנסות ועונשים יצרו אך ורק אנטגוניזם, והאזרחים ימצאו את השיטה לחמוק מהם, תוך שהם ממשיכים לזרוק פסולת לפחים הלא נכונים.

מעורר תהייה גם נושא האכיפה – כיצד מתכוונת העירייה לאכוף חוק שכזה? האם יוצב פקח ליד כל פח? אולי ייעשה שימוש במצלמות אבטחה? או שמא יפשפשו עובדי עיריית תל אביב בשקיות שנזרקו לפח הלא מתאים, ויחפשו ראיות שיצביעו על הבעלים של האשפה?

כהרגלה, מראה עיריית תל אביב שהתושבים והסביבה אינם בראש מעייניה (כמו במקרה הברזיות הביומטריות) – וכל אשר מעניין אותה הוא רדיפת הממון, על חשבון האזרח הקטן.

תמונה: By Marcus Quigmire from Florida, USA (Recycle  Uploaded by Princess Mérida) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons